3
Eylül
2014
Yorum Yok
Wordpress
1.254 views Okunma

WordPress Kullanıcı Seviyeleri ve Yetkileri

Bu yazıda sizlere WordPress kullanıcı seviyeleri ve yetkilerinden bahsetmek istiyorum. Bir kaç arkadaşın bir araya gelip bir blog üzerinden yazılarını paylaşmaları ve aynı çatı altında daha kaliteli içerikleri barındırarak kendilerini tanıtmaları için bloglar çok önemli araçlardır.

Peki WordPress bir blog sitesinde Yeni Kullanıcı Ekle işlemi sırasında karşımıza çıkan Konum seçeneği nedir? Önce bunu kısaca açmak istiyorum. Bu seçenekler sizin yeni kullanıcıya verdiğiniz yetkileri belirlemenizi sağlar. Abone, yönetici, editör, içerik sağlayıcı ve yazar. Şimdi bu seviyelerin yetkilerini kısaca açalım.

1- Abone : Sistemde sadece yorum atabilme yetkisi vardır. Yorum sistemi üyeliğe dayalı olan WordPress bloglarda kullanılabilecek üyelik seviyesidir.

2- İçerik Sağlayıcı : Kendi yazılarını ekleyebilir, yazılarına resim vb. dosya ekleyebilir. Yazıları yönetici onayından geçmeden yayınlanmaz.

3- Yazar : İsminden de anlaşılayacağı gibi, eklediği içerikleri yönetici onayına tabi tutulmaz direk yayınlanır. Kendi yazılarını silme ve düzenleme yetkisine sahiptir.

4- Editör : WordPress blogunuzda yazıları,yorumları, sayfaları, kategorileri, bağlantıları düzenleme yetkisine sahiptir. Forumlardan alıştığımız dille söylersek Moderatör.

5- Yönetici : Bütün WordPress ayarlarını değiştirme yetkisine sahiptir. Blogunuzu ilk kurduğunuzda admin kullanıcı Yönetici olarak belirlenir. Daha sonra yeni kullanıcı ekleme işlemi sırasında dilerseniz Yönetici seviyesini seçebilirsiniz.

Yeni Kullanıcı eklemek için moderatörü olduğum siteden örnek vermek istiyorum. www.mehmetalisahin.org/wp-admin sayfasında sol menüde Kullanıcılar sekmesinde Yeni Ekle linkini takip etmeniz yeterli olacaktır.

[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]

Yazılarda Arama Yap !
Instagram'da takip et !
Twitter'da Takip Edin !
  • Google Plus Profilim
    Tavsiye Bağlantılar
    Yorum yapmaya ne dersin?